متخصص اورولوژی |سرطان مثانه

متخصص اورولوژی جراح و متخصص کلیه ،مجاری ادراری ،ترمیمی تناسلی لاپاراسکپی ،درمان غیر جراحی پروستات(لیزر)عضو انجمن جراحان اروپا

متخصص اورولوژی


مثانه چیست؟


مثانه یک عضو تو خالی، مانند کیسه است که در قسمت پائین شکم قرار داشته و محل تجمع ادرار می باشد


عملکرد مثانه چیست ؟


مثانه محل تجمع ادرار می باشد. ادرار پس از تولید در کلیه ها از راه دو لوله باریک به نام میزنای (جالب) وارد مثانه شده و در آنجا جمع می شود. وقتی حجم ادرار داخل مثانه افزایش یابد، احساس ادرار ایجاد شده و تخلیه صورت می گیرد.


سرطان مثانه چیست؟


رشد سلول های سرطانی در دیواره مثانه که در بیشترموارد به شکل یک توده گل کلمی پایه دار داخل مثانه می باشد. در صورت عدم درمان تومور ممکن است رشد کرده، به خارج مثانه گسترش یابد و یا حتّی به اعضاء دور دست دست اندازی کند.


سرطان مثانه در چه افرادی بیشتر دیده می شود؟


شیوع سرطان مثانه در مردان بیشتر از زنان می باشد (در مردان 5/2 برابر زنان). مهّمترین عامل خطر برای سرطان مثانه مصرف سیگار می باشد. میزان خطر بستگی به مدت و مقدار مصرف سیگار دارد. مصرف تریاک نیز از دیگر عوامل خطر ابتلاء به سرطان مثانه است. برخی شغل های خاص مانند کارگران صنایع شیمیایی، رنگ، لاستیک، مواد نفتی، چرم و چاپ بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلاء به سرطان مثانه می باشند.


آیا می دانید بیماران مبتلا به سرطان مثانه با چه علائمی مراجعه می کنند؟


شایع ترین علامت سرطان مثانه به گفته متخصص اورولوژی ، وجود خون در ادرار است که ممکن است با چشم دیده شود، یا فقط با آزمایش ادرار تشخیص داده شود. وجود در ادرار در اکثر موارد بدون احساس درد است امّا در تعداد کمی از بیماران ممکن است همراه با تکرر ادرار، فوریت ادرار و سوزش ادرار باشد.
وجود حتّی یک نوبت خون در ادرار می تواند علامتی از یک بیماری خطرناک باشد. بنابراین آن را جدّی گرفته و حتماً به پزشک متخصص اورولوژی مراجعه نمائید.
گاهی بیماران با علائم مربوط به بیماری پیشرفته مانند درد استخوان، درد پهلو، تهوع، استفراغ، ورم پاها و یا بی اشتهایی مراجعه می کنند.


سرطان مثانه چگونه تشخیص داده می شود؟


آزمایش کامل ادرار، وجود خون در ادرار را نشان می دهد که نیاز به بررسی بیشتر دارد:
* آزمایش سیتولوژی ادرار (بررسی سلول های موجود در ادرار)، در این روش با بررسی نمونه ادرار بیمار (معمولاً در سه نوبت) ممکن است بتوان سلول های سرطانی را مشخص نمود.


* روش های تصویربرداری، عبارتند از:
1- سونوگرافی
2- IVP
3- سی تی اسکن یا ام آر آی: جهت تعیین میزان پیشتر سرطان.
4- عکس قفسه سینه: جهت ارزیابی دست اندازی سرطان به ریه.
5- اسکن استخوان: جهت ارزیابی دست اندازی به استخوان.


* سیستوسکپی: روش بررسی و دیدن مثانه به وسیله¬ی دستگاه می باشد. با سیستوسکپی می توان موتورها را در مثانه مشاهده نمود، از آنها نمونه برداری کرد و یا به طور کامل آنها را تراشیده و خارج نمود.


پس از تشخیص سرطان مثانه چه اقدامی باشد صورت گیرد؟


تراش دادن تومور از طریق مجرای ادار اولین کاری است که برای تمام سرطان های مثانه باید انجام شود. تومور تراش داده شده جهت بررسی به آزمایشگاه نوع سرطان و میزان نفوذ آن در جدار مثانه را مشخص می نماید.


راه های درمانی سرطان مثانه چیست؟


بسته به میزان پیشرفت سرطان درمان های متفاوتی وجود دارد.


تومورهای سطحی مثانه :


1- تراش دادن تومور از طریق مجرا (TUR)
2- تزریق مواد داخل مثانه ای پس از TUR که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل تومور می گردد.
3- تراش مجدد تومور در صورت عود.


نحوه¬ی دیگری پس از درمان :


بیمارام باید سه ماه یکبار برای سال اول، شش ماه یکبار سال دوم و سپس سالانه سیستوسکپی و بررسی سیتولوژی شوند تا عود احتمالی تومور مشخص و درمان شود.
- ممکن است احتیاج به شیمی درمانی با اشعه درمانی باشد.
به دلیل احتمال زیاد عود سرطان مثانه انجام سیستوسکپی کنترل ضروری است.


تومور عمقی مثانه :


در بیمارانی که سرطان مثانه به لایه های عمقی رسیده است، روش انتخابی درمان برداشتن کامل مثانه می باشد. پس از عمل برای بیمار با استفاده از روده کیسه¬ای به جای مثانه درست می شود.